Nowości w serwisie

 Tearpia metodą Deveny

 

Szanowni Państwo,

jestem mamą rocznej dziewczynki z Wrocławia z bardzo poważnymi wadami wrodzonymi mózgowia. Wraz z mężem intensywnie rehabilitujemy naszą córeczkę metodą Vojty od urodzenia, a od 3 miesiąca życia rownież metodą Bobath. Niestety, mimo wszelkich starań naszych rehabilitantów oraz naszych, niewiele udało się nam uzyskać tymi metodami. W pewnym momencie, kiedy stwierdziliśmy, że te terapie niewiele dają naszemu dziecku, zaczęliśmy się rozglądać za czymś innym. Od niemieckiej mamy, która ma dziecko z identyczną wadą mózgu, jak nasza córka, dowiedzieliśmy się o węgierskiej metodzie Deveny. Jest to metoda stworzona przez rehabilitantkę Annę Deveny i powszechnie stosuje się ją na Węgrzech na analogicznych zasadach jak u nas np. Vojtę – tj. neurolodzy zalecaja ja czesto już na oddziałach noworodkowych i dzieciaczki są ćwiczone tą metodą nawet już w inkubatorach. Tamta niemiecka mama była zadowolona z postępów swojego dziecka uzyskanych dzięki tej metodzie i dlatego zdecydowaliśmy się pojechać do Niemiec na 5-dniową sesję Deveny. Po jej zakończeniu stwierdziliśmy, że nasze dziecko faktycznie zrobiło postępy. Potem bylismy jeszcze wiele razy na parudniowych sesjach w Budapeszcie, po których za każdym razem też stwierdzaliśmy postępy. W kwietniu porozumieliśmy się z terapeutką Deveny mieszkającą w Londynie i zaprosiliśmy ją na przyjazd do Wrocławia. Udało się zorganizować grupę dzieci i od tamtej pory regularnie co ok. 3-4 tygodnie spotykamy się na 5-dniowych sesjach Deveny prowadzonych przez tę londyńską rehabilitantkę. Do końca roku mamy zaplanowane następujące terminy sesji:

  • 15/08 – 20/08
  • 07/09 – 10/09
  • 26/09 – 01/10
  • 17/10 – 22/10
  • 01/11 – 05/11
  • 21/11- 26/11
  • 12/12 – 17/12

Są jeszcze wolne miejsca w powyższych terminach, osoby zainteresowane proszę o kontakt pod adresem deveny@gazeta.pl

Notabene malo jest materialow na temat terapii Deveny w jezykach innych niz wegierski, ale to co zebralam, po angielsku i niemiecku, moge udostepnic np. droga mailowa. Najlepsza strona anglojęzyczna to strona naszej terapeutki z Londynu: http://www.cptomorrow.com

Dodam jeszcze, że metoda Deveny, podobnie jak Vojta, jest najbardziej skuteczna w pierwszym półroczu życia, ew. w pierwszym roku, ale starsze dzieci też mogą z niej skorzystać. Jeśli chodzi o intensywność ćwiczeń, to te w wykonaniu naszej terapeutki są porównywalne „brutalnością” do Bobath (a więc niezbyt brutalne), natomiast są na Węgrzech terapeutki, które prowadzą ją bardziej intensywnie niż prowadzi się terapię Vojty.

Pozdrawiam,
Mama z Wrocławia

O stowarzyszeniuDla rodziców Porady specjalistów